קצרצר לראש השנה – סיפורו של יזם דבש

לקראת ראש השנה, פוסט קצרצר על יזם דבש.

אם מישהו מכם לא ראה את הסרט "כוורת בסרט", תשתמשו בתירוץ של ראש השנה, תפוח בדבש וכל זה כדי להשלים את הפער. תאמינו לי, אפשר ללמוד ממנו הרבה על תעוזה, על נחישות ועל יזמות.

הסרט "כוורת בסרט" הוא קומדיה באנימציה ממוחשבת, שהופקה ב- 2007 על ידי חברת Dreamworks. מי שכתב, הפיק ודיבב את הדמות הראשית בה הוא הקומיקאי ג'רי סיינפלד הענק (יזם בפני עצמו אבל על כך בפוסט אחר).

גיבור הסרט, הדבורה בארי בי. בנסון, מסיים את לימודיו ומגלה שהמשרה שאותה יבחר הי זו שבה יעבוד כל חייו. הוא אינו מוכן לקבל זאת, מחליט לצאת לראשונה אל העולם שמחוץ לכוורת ומגיע אל העיר הגדולה. הוא מתיידד עם ונסה בלום, והם עוברים ביחד חוויות לא כל כך שגרתיות ביחס לדבורה. בין היתר הם תובעים את הזמר "סטינג" על גזילת תרבות הדבורים, מבקשים להפסיק את ניצול הדבורים על ידי בני האדם לייצור דבש, וכמו בסרטי אקשן רבים גם מנחיתים מטוס שעומד להתרסק ומצילים את העולם.

אז דבש יש כאן, אבל מה לגבי יזמות?

אני ממליץ לכם בחום לצפות בסרט בעיניים של יזמים, גם אם קל לשקוע בסיפור המאד משעשע. בארי הוא לא סתם דבורה, הוא יזם אמיתי. הוא אינו פוחד לצאת מבין השורות של מיליוני הדבורים, לשאול שאלות קשות, לצאת אל העולם הגדול והמפחיד, להסתכן (פיזית ומנטלית), ללמוד בכל יום דברים חדשים ולשנות את ההחלטות שלו כשהוא מבין שהוא טועה. בתמונה שבראש הפוסט ציינתי עוד כמה תכונות יזמיות שתוכלו למצוא בו, אבל אני לא רוצה להרוס לכם את ההפתעה, אז מוזמנים לגלות עוד כמה תכונות בעצמכם.

וכן, הוא גם מוכן לטוס לקליפורניה בדרך (למשפט של סטינג, אבל אני בטוח שהוא עבר בדרך בסיליון ואלי).

ואם כל זה לא מספיק, אפשר ללמוד גם לא מעט מהדרך שבה נולד הרעיון לסרט. ג'רי סיינפלד פגש בארוחת ערב את סטיבן ספילברג, ממייסדי Dreamworks. הוא רצה לשבור רגע של שתיקה מביכה והציע בצחוק שיעשו סרט דבורים שייקרא Bee Movie – משחק מילים באנגלית על הביטוי B-Movie, סרט דל תקציב. ספילברג דוקא חשב שזה רעיון מעולה והשאר היסטוריה.

שנת יזמות מתוקה לכולם!